Zapomeňte na věty: " To už do konce sezony donosí..." nebo "Vezmu o číslo větší, ať mu chvíli vydrží."
Obojí je špatně. Nevhodná obuv deformuje nejen nohu, ale i chůzi a držení těla.
Pro správný výběr boty je nejdůležitější správné a přesné změření plosky nohy. Velikosti boty se u jednotlivých výrobců můžou lišit jak do šířky, tak i délky stélky, proto nekupujte boty podle čísla velikosti, ale podle naměřených rozměrů, aby bota noze vyhovovala. Jedna značka bot nesedne na každou nohu, zjistěte tedy nejprve, jaký máte typ nohy, skutečné rozměry a podle toho pak vybírejte boty.
Nezapomeňte na to, že dětem nožky neustále rostou, je potřeba je pravidelně přeměřovat a někdy i během jedné sezony dokoupit vhodnou velikost.
Vhodný nadměrek je sice i o individuálním pocitu, ale obecně by se dalo říci, že by měl být cca mezi 1 - 1,2cm.
U dětí platí, že cca polovina nadměrku je pro správný pohyb prstů při chůzi a druhá polovina je rezerva pro růst nohy. U dospělých může být nadměrek tedy o něco menší, jak komu pocitově vyhovuje.
1) Délka chodidla
2) Šířka chodidla
3) Celkový tvar chodidla - dominance palce, ploutvičkový tvar, vějířkový tvar
4) Výška nártu
5) Obvod kotníku
6) Šířka paty
7) Způsob chůze, zvládání nadměrku (někdo zvládne větší nadměrek, při kterém už jiní zakopávají..)
8) Obkreslujte a měřte nohy odpoledne nebo večer, kdy jsou po celém dnu možná trochu oteklé a roztažené.
9) V případě, že u každé nohy naměříte jiné hodnoty, vybírejte boty podle nohy delší, širší.
1) MĚŘIDLEM
Nejčastěji u nás používané a dostupné měřidlo je PLUS 12, které při měření chodidla rovnou přidá i potřebný nadměrek 12mm. Údaj, který Vám tedy měřidlo dává je již potřebná velikost stélky boty. Pokud chcete vědět kolik měří chodidlo do délky, musíte tedy naopak 12mm od získaného údaje odečíst. S měřidlem můžete změřit i vnitřní délku boty. Je třeba ovšem být při měření pečliví, pohlídat si, aby měřidlo opravdu zasahovalo od nejzazšího místa paty až do nejvzdálenějšího místa špičky. Toto měřidlo neměří šířku nohy.
2) OBKRESLENÍM CHODIDLA NA PAPÍR
Pokud nemáte měřidlo, můžete si chodidlo obkreslit na papír. Tento způsob měření je celkem spolehlivý, jen je potřeba dodržet několik důležitých věcí:
1) OBKRESLUJTE VE STOJE - Obě chodidla musí být celá na papíru, rovnoměrně zatížená a prsty natažené
2) TUŽKA- Zvolte tužku úzkého průměru a s tenkou tuhou, při obkreslování dbejte na to, aby po celou dobu byla kolmo k papíru. Nakloněním tužky může dojít k zásadní odchylce při měření.
3) SPRÁVNÉ MĚŘENÍ - Délku a šířku nohy změříte tak, že si vyznačíte dva nejvzdálenější body, spojnice těchto bodů je měřená hodnota.
Pokud máte možnost, využijte k měření - obkreslování oporu v podobě zdi, schodů nebo třeba krabice. Osvědčí se to zejména u neposedných dětí, které Vám nedají dostatek prostoru k obkreslení celé nohy. V nejakutnějším případě stačí nohu pečlivě přitisknout ke zdi nebo ke stěnám krabice a jen vyznačit potřebné body - nejširší místo chodidla nebo konec nejdelšího prstu. Pokud máte prostor, klidně obkreslete celou nožku, tedy obě dvě :-)
1) Postavení na vyndanou stélku boty nestačí - vložka často neodpovídá skutečným vnitřním rozměrům boty
2) Obkreslení nohy v sedě
3) Špatné měření obkresu
4) Špatný úhel tužky při obkreslování chodidla
5) Pokrčené prsty
6) Zkoušení boty -měření volného prostoru v obuté botě - děti krčí prsty, necíctí, že bota tlačí...